Jdi na obsah Jdi na menu
 


CO JE SPRÁVNÉ A CO RADĚJI NE,ROSTLINY,KTERÉ JSOU JEDOVATÉ,ČASTÁ ONEMOCNĚNÍ,JE TO KLUK NEBO HOLKA?

Od počátku navazujte se zvířaty vztah tím,že si s nimi povídáte a svádíte nějakým pamlskem.  
Hlas chovatele a štěbetání ostatních členů smečky morčata uklidňuje.  
Prozkoumání nového prostředí podporuje zvědavost. Ceněné jsou louky s kameny,kusy dřeva,jeskyňkami a chodbami.  

Zabývejte se svými zvířaty.Lákejte je k zdolání překážek třeba nějakou laskominou.

 

 

 

 

 

 

 

Morčata jsou aktivní ve dne, přesto si však v určitou dobu ráda zdřímnou.Proto je během odpočinku nevyrušujte.
Vyvarujte se hlasitého zaboucháváním dveří,hlasité hudby, pronikavých výkřiků v blízkosti zvířat.
Morčata nesmějí být vystavena přímému slunci a ostrému světlu.Postarejte se proto venku i v bytě o stinná místa.
K ničemu morčata nenuťte.V žádnem případě je netrestejte!!! Neberte zvířata hrubě do ruky.

Rostliny, které jsou jedovaté.

zahradní rostliny: hlaváček jarní, akácie,orlíček obecný,azalka,bažanka vytrvalá,břečťan,tis,oměj,durman,glycínie,zlatý déšť,pryskyřníky,ocún,barvínek,rododendron,krokusy,lílie,lilkovité rostliny,kokořík,jalovec a pryšce.

pokojové rostliny: brambořík,fíkus,benjamina,dieffenbachie,papratka,voskovka,jeruzalémská třešeň,oleandr a vánoční hvězda.

Které rostliny jsou jedovaté, to je těžké posoudit.Rada: krmte je jen takovými rostlinami, o nichž víte, že je morčata snášejí, tyto rostliny byste jako krmení používat neměli.

Hygiena:

Denně: Pítka a nádobky na krmení vypláchněte horkou vodou.Nepoužívejte žádné čistící prostředky!Zkontrolujte zuby,řitní otvor,oči,čumák a uši.Dlouhosrstá morčata byste měli kartáčovat a česat.

Týdně: Klec a vybavení umyjte v horké vodě a následně dobře osušte.Kompletně vyměňte stelivo.Nádobky na vodu vyčistěte kartáčem na vymývání láhví.(já používám na kovovou trubičku tyčinky do uší a na vnitřek vatu a špejle.)

Měsíčně: Pokud se na podlážce vytvořil močový kámen, můžete jej rozpustit pomocí zředěné kyseliny citronové nebo nádobu namočte do octa.Poté podlážku opláchněte v horké vodě a vytřete.

Dle potřeby: Pokud by byla morčata nemocná, je vhodné klec i s vybavením vymýt jemným dezinfekčním prostředkem.Poraďte se s veterinářem.

Častá onemocnění morčat:

PŘÍZNAKY PŘÍČINA LÉČBA
Slepená srst v anální oblasti a na zadních končetinách,nápadné zvedání zadečku.

Průjem způsebený zkaženou potravou a vodou.

Podávejte seno a mírně slazený heřmánkový čaj, přetrvávají-li potíže více než dva dny,jděte ke zvěrolékaři.
Silné svědění se škrábáním a kousáním,okrouhlá místa na kůži z nichž vypadala srst. Houbové onemocnění se téměř vždy jedná o velmi úporné formy nachlazení. Diagnózu i léčbu stanoví veterinář po rozboru houbové kultury. 
Silné svědění,záchvaty křečí připomínající epilepsii,tvorba šupinek,zesílená kůže na hlavě, krku a ramenech,krvácivé škrábance se strupy. Svědění je následkem alergické reakce na roztoče parazitující v kůži zvířete. Jděte ihned k veterináři,protože silné napadení svrabem může vést i k uhynutí.
Různé otoky na různých částí.Průměr otoků 2 až 5 cm. ABSCES,TUMOR,NÁDOR V MAZOVÝCH ŽLÁZÁCH. Diagnózu i léčbu stanoví lekař.Většinou navrhne v narkóze chrorgické odstranění.
Omezení příjmu potravy při zachování chuti k jídlu, slinění, slepená srst kolem tlamičky. Chybné postavení chrupu, zejména dolních stoliček,které z obou stran rostou přes jazyk. Diagnózu i léčbu stanoví lekař.
Únava,chvění těla,ochrnutí nadloktí,dušnost Obrna morčat,bakteriální infekce dýchacích cest,otrava potravou,virový zápal plic. Diagnózu i léčbu stanoví lekař.
Apatie,poléhávání na boku a přerývavé dýchání,modře zabarvené sliznice Úžeh,morčata nesnášejí přímé slunce Zvíře ihned přeneste do stínu.Tlapky mu postavte do mělké misky z vodou.

Jak poznat pohlaví? 

Určení pohlaví je u morčat opravdu jednoduché.

U mladých samiček má pohl.otvor tvar písmene Y.samice.jpg

 

 

 

 

 

Když samečkovi opatrně stisknete bříško v oblasti řitního otvoru, objevý se zřetelný penis.

samec.jpg

 

 

 

 

 

 

pohlavi.jpg